تبلیغات

نظرسنجی

رضایت شما عزیزان از گروه املاک کثیری

درباره چمستان

امتیاز کاربران :
10 / 10
از 1 کاربر

                                                                                                                                       همه چیز درباره چمستان
چَمِستان یکی از شهرهای استان مازندران است.
این شهر مرکز بخش چمستان از شهرستان نور می باشد. جاده‌ای به شکل نیم‌دایره (نعل) چمستان را به نور و آمل وصل می کند. این شهر دارای شهرداری، بخشداری، دادگستری، سایر ادارات و دوایر دولتی، امکانات گازکشی، کتابخانه، عمومی، سینما، و کانون فرهنگی‌تربیتی است.
نام چمستان را برخی دگرگون‌ شده چمنستان و برخی دگرگون‌شده چمازستان دانسته‌اند. چماز نام نوعی سرخس است.
ارتفاع چمستان با سطح دریا نسبت به آبادیهای دیگر تحت پوشش آن بیشتر است.
روستای ییلاقی لاویج دارای آب گرم طبیعی در ۲۵ کیلومتری جنوب چمستان، پارک جنگلی کشپل، بخش قدیمی آبادی هلاپون و شهر فراموش‌شده  واتاشان از نقاط دیدنی پیرامون شهر چمستان هستند.
چمستان یکی از بخشهای شهرستان نور با چشم انداز بسیار زیبا درحاشیه جنگلهای انبوه همچنان سرو قامت برافراشته از طبیعت سرسبز شمال که در فاصله ۱۵کیلومتری نور با جاده آسفالته و به ایزدشهر با جاده 6 کیلومتری اسفالته که از داخل پارک جنگلی نور به شهر ایزدشهر وصل می شود و۲0 کیلومتری آمل با جاده آسفالته و ۹۰ کیلومتری ساری مرکز استان و حدود ۱۸۰کیلومتر با تهران واقع گردیده است که حدود مشخصات واربعه آن از شمال و غرب به شهرستان نور و از جنوب به بخش بلده وکوهپایه های البرزمرکزی و شرق به شهرستان آمل محدوده می شود ومساحت آن حدود ۱۵۴۷ کیلومتر مربع دارای ۹۶ پارچه آبادی ودرجلگه های هموارکه از جنوب به کوهستان البرز میانی منتهی میگردد.

کوههای مهم : طارم,رودبارک,کنگر,چهار سراو….

محصولات مهم بخش کشاورزی : برنج,گندم,جو,سیب زمینی
محصولات دامپروری : دامپروری و پرورش دام وطیور,عسل و تخم مرغ و …

                                                                                                                                        دیدنی های شهر چمستان

پارک های جنگلی کشپل :

این پارک جنگلی در ابتدای ورودی چمستان در قسمت غرب و در محور جاده لاویج قرار دارد، پارکی در حاشیه ی زیبای لاویج رود، با چشمه های پر آب و زلال، امکانات نسبی اقامتی و محل بازی کودکان که این پارک را به تفریگاه مردم منطقه و مسافران غیر بومی تبدیل نموده است.

  آب گرم معدنی لاویج :

روستای ییلاقی لاویج در ۱۸ کیلومتری جنوب چمستان در میان دره های جنگلی و زیبای البرز قرار دارد.در ابتدای ورودی چمستان از غرب یک مسیر زیبای آسفالته به طرف جنوب که از جاده اصلی منشعب می شود و با عبور از پارک جنگلی کشپل به لاویج ختم می شود.روستای ییلاقی ” لاویج “، یکی دیگر از نقاط دیدنی و جذاب این منطقه است که از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری این منطقه است که هر سال مسافران زیادی را به این منطقه می کشاند.
آب های گرم لاویج به دلیل خواص بالای درمانی برای دردهای استخوان و مفاصل و بیماری های پوستی همواره گردشگران فراوانی را در تمام فصول سال به خوداختصاص داده است، امکاناتی مناسب نیز در آن منطقه برای اقامت و استفاده از آب معدنی ایجاد شده است. با توجه به اینکه جاده چمستان به لاویج از کشپل می گذرد و از میان جنگل عبور می کند ، به همین دلیل فضای دلپذیری را برای گردشگران فراهم می سازد.


 فیل سنگی :

در مرکز روستای لاویج قطعه سنگ بزرگی وجود دارد که بر اثر عوامل و فرسایش طبیعی به شکل فیل نشسته بر زمین خودنمایی میکند که مسافران از این روستای خوش آب و هوا با این منظره طبیعی و منحصر بفرد دیدن می کنند.(البته بعد از گذر از آب گرم لاویج با حداقل ده دقیقه پیاده روی می توانید از فیل سنگی هم دیدن نمایید)

بقعه آقا شاه بالوزاهد:

این بقعه در۳کیلومتری شرق چمستان واقع شده است.بقعه مذکور در ضلع شمالی و مجاور با جاده قرار دارد.آقا شاه بالو از عرفای اواخر قرن ۷ هجری قمری و مرشد شیخ حسن جوری چهره اصلی نهضت سربداران خراسان در عهد حکومت مغولان بوده است.
بنای آجری با گنبدی مخروطی و تزئینات کاشیکاری بر روی مرقد آقا شاه بالو زاهد ساخته شذه که از آثار مهم تاریخی مازندزان به شمار می رود.

 

 

ارسال نظر

رضا : تشکر از سایت خوب شما
1 0
از سایت شما تشکر میود بخاطر معرفی شهر و....... لطفا اخرین اخبار فروش ویلا و زمین ارزان را بفرستید متشکرم .
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()